Społeczna Szkoła Podstawowa w Słowinie

Spotkanie z zegarmistrzem

Utworzono dnia 29.10.2019, 21:12

29.10.2019 roku odbyło się spotkanie dla oddziału przedszkolnego i klas I – III

z zegarmistrzem od pokoleń, p. Januszem Przybyszewskim z Darłowa.

Dzięki uprzejmości p. Janusza, który w zawodzie pracuje już 55 lat, dzieci mogły poznać tajniki tego zawodu rzemieślniczego. Dowiedziały się o codziennej pracy, naprawach, czyszczeniu mechanizmów zegarków „z duszą”, o pewnych unikatowych cechach, które są niezbędne w tym zawodzie, jak cierpliwość, zdolności manualne

i umiejętność logicznego myślenia. Zobaczyły niezwykły zegarek z odwróconą tarczą i chodzący do tyłu, poznały tajemnice zegarów z wież kościelnych, których mechanizmy zajmują cały pokój, a także historię pokoleniowej rodziny pana zegarmistrza.

Pan Janusz opowiadał w niezwykły, poruszający wyobraźnię sposób i odpowiadał na najbardziej dociekliwe pytania dzieci. Niestety jest to wymierający zawód, ale po tym spotkaniu paru uczniów zadeklarowało się, by zostać w przyszłości zegarmistrzami!

Podziękowaliśmy naszemu gościowi ogromnymi brawami, dyplomem i drobnymi upominkami.  Pan zegarmistrz miał dla dzieci słodkie upominki!

Jeszcze raz dziękujemy serdecznie Panu Januszowi Przybyszewskiemu za przybycie, poświęcony czas i niezwykłe spotkanie! Dzieci klas I-III oraz przedszkolaki przyniosły domowe  zegarki, dzięki temu mieliśmy na naszym spotkaniu przepiękną dekorację, którą również nasz gość się zachwycił!

/  Maja Tomaszewska /

.