Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Społeczna Szkoła Podstawowa w Słowinie

LIST do RODZICÓW

Utworzono dnia 30.10.2019

Szanowni Państwo!

 

         Na wstępie chciałabym przedstawić kilkanaście zalet czytania książek:

1. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli            i rozumieć innych.

2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.

3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.

4. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim o czym chcielibyśmy się dowiedzieć więcej.

5. Książka rozwija nasze uczucia i zdolność empatii. Wyrabia w nas umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.

6.  Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.

7. Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w zrozumieniu zależności.

8. Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.

9. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.

10. Książka pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata, i odkrywania, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.

11. Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą                     i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ją wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.

12. Dobra książka, którą można czytać na głos, przynosi radość dzieciom i dorosłym. Buduje pomost między pokoleniami.

(Źródło: „Biblioteka w szkole” 2000r. nr 2)

         Dzieci są najcenniejszym skarbem rodziców i warto inwestować w ich rozwój. Zachęcanie do czytania jest jednym z działań, które w tym kierunku zmierzają. Nawyki kształtują rodzice od najmłodszych lat, i jak podają specjaliści, wystarczy 15-20 minut czytania dzieciom dziennie lub razem z dzieckiem.

        A co jeśli przegapiliśmy moment wczesnego dzieciństwa? Dziecko nauczyło się czytać, ale nie jest molem książkowym? Nie traćmy nadziei, zachęcajmy swoje pociechy. Dajmy dobry przykład, organizujmy wspólne rodzinne niedzielne popołudnia z książką, weźmy książkę do rąk i poczytajmy coś we wspólnym gronie. Podsuńmy dzieciom jakąś ciekawą książkę, jedną, drugą, trzecią, aż się uda, może będzie ona tym „zapalnikiem”, który rozpali w naszym starszaku miłość do czytania?

         Joanna Papuzińska w książce „Czytania domowe” podkreśla rolę domu      w wychowaniu do czytelnictwa. Pisze, że nawyk kontaktu z książką jest pewnym posagiem intelektualnym, który dziecko wynosi z domu. Decyduje nie tylko o jego wiedzy, ale również o pewnych właściwościach charakteru, preferowanych wartościach i postawach.

         My nauczyciele też staramy się Państwu w tym zakresie pomóc. Dzieci są czytelnikami biblioteki szkolnej, proszę zachęćcie ich Państwo do skorzystania              z jej oferty. Dzieci mają wolny dostęp do półek, mogą samodzielnie przeglądać księgozbiór, nauczyciel bibliotekarz z przyjemnością poleci im jakieś pozycje książkowe, często koledzy i koleżanki, których mogą spotkać w bibliotece polecą im książki, które ich wciągnęły i zachwyciły. Ale muszą zrobić ten krok i udać się do biblioteki. W październiku 2018 roku nasza szkoła przystąpiła do realizacji „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”, by podnieść poziom aktywności czytelniczej uczniów naszej szkoły, rozbudzić ich zainteresowania czytelnicze, ale dzięki  niemu poszerzyliśmy ofertę biblioteki szkolnej poprzez zakup wielu nowych książek! Mamy również książki z płytami CD.

         Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych                  i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób – czytajmy dzieciom i z dziećmi! Wspólne czytanie może sprawiać przyjemność i dzieciom, i dorosłym. Liczę na Państwa współpracę z biblioteką szkolną, życzę cierpliwości i wytrwałości we wspólnym czytaniu z dziećmi.


 

ZAŁĄCZNIKI:

Załącznik

Utworzono dnia 30.10.2019, 23:17

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 31

W poprzednim tygodniu: 64

W tym miesiącu: 206

W poprzednim miesiącu: 258

Wszystkich: 21326

.

.